Naujienos

Prekybininkai užtikrina saugų apsipirkimą- nuo pandemijos pradžios neužfiksuotas nei vienas Covid-19 atvejis tarp pirkėjų

2020 11 16

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis nuo pandemijos pradžios nebuvo fiksuota Covid-19 užsikrėtimo atvejų tarp pirkėjų. Du židiniai tarp darbuotojų maisto prekių parduotuvėse buvo operatyviai lokalizuoti, o šiuo metu aktyvių židinių nėra. Prekybos darbuotojams skiriamas ypač didelis dėmesys, todėl tam tikrose savivaldybėse sudaromos sąlygos tirtis dėl Covid-19 profilaktikos tikslais.

„Nuolat stebime situaciją prekybos sektoriuje ir konsultuojamės su NVSC, tikslinamės kokia situacija, kiek atvejų prekybos vietose. Esame informuoti, tik apie pavienius darbuotojų užsikrėtimus padaliniuose, apie kuriuos viešai skelbia ir patys prekybininkai. Nuo pat pandemijos pradžios prekybos įmonės daug investavo į pirkėjų ir darbuotojų saugumą, o šiuo metu laikosi itin griežtų higienos reikalavimų: nuolat dezinfekuojami paviršiai, padidinta oro cirkuliacija, dalinamos pirštinės, kartais - ir kaukės“ – sako Rūta Vainienė, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė.

Anot Rūtos Vainienės viena pagrindinių apsaugos priemonių- srautų reguliavimas.

„Pagrindinė priemonė yra srautų reguliavimas – jie savaime yra žymiai sumažėję,  nes vartotojai rečiau lankosi prekybos vietose, o savo vizitus planuoja iš anksto. Vyriausybei paskelbus zonavimą bei karantiną atskirose savivaldybėse, srautai kai kuriose parduotuvėse krito perpus. Žinoma, prekybininkai srautus stebi ir juos dažniausiai reguliuoja kamerų pagalba, o pastebėję tam tikrus susibūrimus prie prekių, dar labiau riboja įeinančių asmenų skaičių“- kalba Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė.

Siekdami užtikrinti saugią darbo aplinką ir apsipirkimą, prekybos sektorius dar pavasarį per itin trumpą laiką įdiegė daug saugumo ir prevencijos sprendimų. Pertvarkė kasų zonas, subraižė atstumus, įrengė atitvarus, kad kontaktas tarp pirkėjo ir darbuotojo būtų kuo mažesnis. Taip pat - įrengė rankų dezinfekcijos stotelės, užtikrina didesnį patalpų vėdinimą, o darbuotojams rekomenduoja vengti ilgesnių tiesioginių tarpusavio kontaktų ir laikytis saugaus atstumo.

„Prekybininkai deda visas pastangas, kad apsipirkimas gyventojams keltų kuo mažesnę riziką. Su nerimu stebime svarstymus uždrausti dirbti daliai parduotuvių, kas savaime pirkėjų srautus perskirstytų į maisto prekių parduotuves. Tuo pačiu nenorėtume sulaukti ir pirkėjų panikos bangos. Artėja šventės, todėl žmonės norėdami pasinaudoti paskutine galimybe kaip tik gali šturmuoti prekybos centrus, kas savaime yra rizikinga epidemiologiniu požiūriu“ – sako asociacijos vadovė.

R. Vainienė prideda, kad verslas yra pasiruošęs prisiimti atsakomybę, dėl pirkėjų ir darbuotojų saugumo ir, jei kiltų poreikis, ieškoti sprendimų, kurie leistų dar labiau padidinti saugumą apsiperkant.

„Matome, kad situacija prekybos sektoriuje yra stabili, nėra židinių, pirkėjų srautai kritę, todėl nematome reikalo imtis pačių griežčiausių priemonių, tokių kaip prekybos vietų uždarymas. Esame pasiruošę dialogui su valdžios atstovais, kad būtų priimti subalansuoti sprendimai. Sutinkame, kad turi būti griežtai reguliuojami pirkėjų srautai, o įmonėms, kurios nesilaiko numatytų karantino taisyklių taikomos baudos, kaip tai numatyta teisės aktuose. Dauguma ES valstybių leidžia veikti prekybos vietoms, kai užtikrinamas srauto reguliavimas“- prekybininkų poziciją apibendrina Rūta Vainienė.

Prekybininkai pirkėjus ragina išlikti sąmoningus ir nepamiršti pasirūpinti savo saugumu patiems. Klientų prašo kaukes dėvėti taisyklingai, laikytis saugaus atstumo kitų pirkėjų atžvilgiu, dezinfekuoti rankas. Jei yra galimybė už pirkinius atsiskaityti banko kortele arba apsipirkti elektroniniu būdu.